Czym przykrywać noworodka podczas snu?

Nie jest tajemnicą, iż noworodek najwięcej czasu spędza na spaniu.

Spanie noworodka to oczywiście pozytywna rzecz dla rodziców, ponieważ mają wtedy chwilę dla siebie, ale warto skupić się na tym, czym dziecko powinno być przykryte.

Czym przykryć noworodka podczas snu? Dzieci podczas spania muszą mieć zagwarantowane poczucie bezpieczeństwa. Warto zaznaczyć, że każde dziecko jest inne. Są dzieci, które śpią niespokojne i wiercą się cały czas, z kolei inne śpią spokojnie i najlepiej czują się otulone mocno kocykiem. Na co więc postawić?

czym przykrywać dziecko

Pod czym powinien spać noworodek?

W przypadku noworodków mamy zdecydowanie spory wybór pościeli do łóżeczka oraz kołderek. Kiedyś był to tylko śpiworek, becik czy też rożek niemowlęcy. Obecnie ciekawych alternatyw jest naprawdę dużo.

Śpiworek dla noworodka

Pod czym powinien spać noworodek? Numerem jeden dla dziecka jest oczywiście śpiworek. Nadaje się on zarówno do dziennych drzemek, jak i do spania nocą. Śpiworki mają to do siebie, że pomagają w szybkim usypianiu dzieci, a także zapobiegają wybudzaniu się nocą.

Ogromne znaczenie dla noworodka ma bezpieczeństwo i poczucie ciepła. Śpiworek bez dwóch zdań spełnia te wymagania. W śpiworze małe dziecko czują się niczym w łonie matki.

Należy pamiętać, że niektóre dzieci lubią się wiercić i odkrywać. W śpiworze dziecko na pewno się nie odkryje. Nasz maluch nie zmarznie, a z drugiej strony także się nie przegrzeje. Rodzice, którzy poszukują dla swojego dziecka bezpiecznych rozwiązań, mogą postawić na śpiworki z nogawkami, które są obecnie prawdziwym hitem.

Obecne śpiworki zapewniają nie tylko miękkość, ale także odpowiedni poziom temperatury. W przypadku nowoczesnych śpiworków można dobrać odpowiedni model do temperatury panującej w pokoju naszego malucha. Dzięki temu dziecko nie będzie przegrzane, ani też wyziębione.

Sen w życiu niemowlęcia ma duży wpływ na jego rozwój, dlatego nasze dziecko musi mieć zagwarantowany w pełni zdrowy sen, który będzie trwał długi czas.

Rodzaje śpiworków

W naszymi sklepie można znaleźć przeróżne rodzaje śpiworków, w których śpi dziecko. Są to śpiworki klasyczne, otulacze dwa w jednym, czy też wspomniane już śpiworki z nogawkami. Na początku noworodek powinien w śpiworku, który ma otulenie rączek.

Dzięki temu maluch ma zapewnione jeszcze większe bezpieczeństwo. Z czasem to otulenie rączek można odpiąć. Śpiworki sprawdzą się nie tylko, gdy dziecko śpi we własnym łóżeczku, ale także podczas wyjazdu wakacyjnego, czy też odwiedzin u dziadków.

Wybór wzorów i kolorów śpiworków jest olbrzymi. W pierwszej kolejności jednak skupmy się na możliwie najwyższej jakości wykonania oraz na naturalnych materiałach. Poczucie bezpieczeństwa naszego dziecka jest kluczowe.

Alternatywy dla śpiworków

Kiedyś, gdy zastanawialiśmy się, w czym będzie spać niemowlę w domu, to nie było wyboru i rodzice musieli decydować się na śpiworek. Obecnie to się zmieniło. Rodzice, którym nie pasuje śpiworek, mogą postawić na rożki, beciki, czy też otulacze. Przyjrzymy się im nieco bliżej.

Beciki

Beciki znamy już z lat osiemdziesiątych/dziewięćdziesiątych, gdy sami byliśmy dziećmi. Beciki tradycyjne mają postać długiego prostokąta. Na jednej części się kładzie dziecko i się przykrywa od dołu częścią pozostałą becika.

czym przykrywać noworodka - becik

Kiedyś beciki były jedynie wykonane z puchu i pierza. Jak można się łatwo domyślić, często powodowały one alergie. Obecnie w naszym sklepie można kupić becik, który jest wykonany z naturalnych materiałów, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny dla dziecka.

W nim możemy układać noworodka nie tylko wygodnie, ale także jest w nim bezpieczny.

Rożki

W ich przypadku mamy do czynienia z materiałami hipoalergicznymi, a więc w pełni bezpiecznymi dla naszego dziecka. Maluch układa się w poprzek okrycia. Główka dziecka jest skierowana do rogu. Następnie dziecko się zawija pozostałymi rogami. Jeden wyciąga się od dołu, a dwa z boku. Nowoczesne rożki mają troczki, czy też rzepy, które to pozwalają związać wygodnie samo okrycie.

czym przykrywać noworodka - rożek

Gdy rożki nie będą się już nadawały do wykorzystania w trakcie snu, to możemy je wykorzystać później dla dziecka jako mata do leżakowania, kołderka, czy też kocyk.

Bez problemu można na nim kłaść noworodka. W becikach takiej możliwości nie ma.

Otulacze

Otulacze uchodzą za pierwszą pościel naszego dziecka. Są one przeznaczone dla dzieci od urodzenia do mniej więcej trzeciego miesiąca życia. Mają one kształt zazwyczaj dużej oraz kwadratowej chusty, którą składa się w sposób odpowiedni i otula dziecka.

W naszym sklepie znaleźć można otulacz z systemem zapinania na zamki błyskawiczne, czy też na rzepy. Rodzice w pierwszych miesiącach życia doceniają to z uwagi na łatwy dostęp do pieluszki.

otulacz

Otulacze są skierowane dla dzieci w pierwszych miesiącach życia, ponieważ są niezwykle proste i funkcjonalne. Dzieci w otulaczu czują się niczym podczas życia płodowego. Dzięki temu maluszek czuje się bezpieczny, a do tego dłużej śpi.

Szczególną uwagę eksperci zwracają na zapobieganie odruchom Moro u dzieci, które śpią w otulaczach, jak i na zmniejszanie objawów kolek. Niemowlę oraz rodzice doceniają ten rodzaj produktu.

Jak ubierać dziecko do spania?

To, że trzeba ubrać dziecko do spania, wie każdy rodzic. Rodzice często jednak mają problem z tym, jak ubrać niemowlę, aby było dobrze.

Większość rodziców ma tendencję do tego, że niemowlę idzie spać przede wszystkim w ubraniach, które są śliczne, piękne i słodziutkie.

Wielu rodziców narzeka, że ich dziecko mało w nocy śpi, czy też nie wiedzą, jak układać noworodka w łóżeczku. Skupiają się na czymś zupełnie innym, a okazuje się, że problem może leżeć w nieodpowiednim ubranku dziecka.

Niemowlę niestety nie powie swoim rodzicom, czy jest mu zbyt ciepło, czy też za zimno. Cała odpowiedzialność leży po stronie rodzica. Przy ubieraniu dziecka do spania najważniejsze jest więc uzyskanie komfortu termicznego.

Do tego dochodzi także jego wygoda oraz odpowiedni fason ubrania, w którym śpi. Żadne z nich nie może krępować ruchów dziecka.

Czy ubranie, w którym śpi dziecko ma znaczenie?

Tak naprawdę spać noworodek nie może w każdym ubranku. Warto skupić się na tym, aby dziecko do snu było ubrane w odzież, która jest wykonana z dobrych jakościowo materiałów.

Należy unikać materiałów, które mogą nasze dziecku uczulić. Materiały, w których dziecko do snu powinno być ubrane, muszą być oddychające i naturalne. Nie bez znaczenia są certyfikaty, którymi powinno się móc pochwalić.

Certyfikaty na odzieży do spania świadczą o tym, że naszemu dziecku podczas snu nic złego się nie stanie, a na dodatek będzie miało w pełni spokojny sen.

Tkaniny nie mogą po prostu zawierać żadnych składników dla dziecka niebezpiecznych. Jaki zatem materiał do snu będzie najlepszy? Będzie to z pewnością bawełna.

Maluch na pewno doceni bawełnianą piżamkę. Będzie to dla niego niezwykle ważne, chociaż tego nie okaże. Widać to jednak u niemowląt z jednej strony po spokojnym śnie, a z drugiej po ograniczonym wierceniu niemowląt.

Nie kupuj wąskich piżamek

Aby nauczyć niemowlę samodzielnego zasypiania, ubranko, w którym śpi nasze maleństwo nie może być nazbyt upięte. Za obcisłe ubranie może powodować problemy z oddychaniem.

Małe dzieci śpią na plecach, ale także zmieniają swoją pozycję na brzuszek. U maluszka jest to normalne. Póki jest to bezpieczna pozycja, to nie musimy interweniować.

W czym powinno spać niemowlę - podsumowanie

Nie można oczywiście popadać w paranoję, ale dobór odpowiednich pościeli oraz ubranek do spania jest konieczny. Taką wiedzą powinien móc się pochwalić każdy z rodziców. Chodzi przecież o bezpieczeństwo dzieci.