Jak wybrać prezent dla rocznego dziecka?

Jak wybrać prezent dla rocznego dziecka?

Zawsze warto pamiętać o przyniesieniu drobnego upominku, gdy odwiedza się dziecko z tak dużej okazji, jak pierwsze urodziny - a najlepszy upominek to taki, który pozwoli dziecku rozwijać nowe umiejętności.

W końcu, nawet najmniejszy gest może sprawić mu wiele radości. Jednakże, na ważniejsze okazje warto przygotować specjalny prezent, a w tym przypadku, skupimy się na propozycjach właśnie dla roczniaka.

Jak więc jest najlepszy prezent na roczek?

Czego potrzebuje roczne dziecko?

Warto rozważyć, co może być potrzebne rocznemu dziecku, a co nie. W tym wieku trudno oczekiwać od dziecka, że samo powie ono nam, czego pragnie i jaki będzie dla niego wspaniały prezent. Jednakże, pojęcie "zabawek" jest bardzo ogólne i tyczy się wielu przeróżnych dziedzin.

Wielu ludziom jest trudno odnaleźć się wśród wszystkich rodzajów zabawek, a już na pewno wskazać na konkretną zabawkę i ją wybrać. Każda osoba, która zamierza obdarować dziecko, chce, aby był to rzeczywiście wspaniały i niezapomniany prezent. Nikt przecież nie chce wręczyć rocznemu dziecku nietrafionego upominku.

W końcu pierwsze urodziny są wyjątkowe. Zarówno dla rodziców, jak i dziecka prezenty są bardzo ważne, a więc miejsca na rozczarowania brak - nic tak przecież nie zachęca dziecko do zabawy, jak udana frajda

O czym pamiętać przy wyborze prezentu małych dzieci?

Aby było łatwiej, zaczniemy od tego, jakich zabawek dla malucha wybierać nie powinniśmy.

Może to być dosyć przewrotne, ale naprawdę ułatwia to wybór prezentu. Najgorsze, co można zrobić, to spieszyć się przy wyborze zabawek. Pośpiech niestety może spowodować, że wybierze się pierwszą lepszą zabawkę, która w rzeczywistości może się okazać dla dziecka totalnym niewypałem.

prezenty - roczne dziecko

Niektóre osoby liczą na to, że zabawkę dla rocznego dziecka można kupić tanio i nieco zaoszczędzić. Wiadomo, że zawsze musimy wybierać upominki do budżetu, jaki posiadamy, jednak nie oznacza to, aby na zabawkach oszczędzać.

Zabawki zarówno dla młodszych, jak i dla starszych dzieci muszą być w pełni bezpieczne. Co to oznacza? Po pierwsze muszą one być dopasowane do wieku dziecka. Co więcej, zabawki muszą mieć wszelkie certyfikaty i atesty. Tylko i wyłącznie zabawki z certyfikatami są bezpieczne dla dzieci.

Naprawdę nie należy kupować zabawek, które nie posiadają atestów i certyfikatów. Obojętnie czy są to drewniane klocki, lalki, zabawki interaktywne, czy też inne - każde z nich mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia dziecka.

Najlepsze prezenty dla dzieci

Przejdźmy zatem do konkretów, które zabawki ucieszą roczne dzieci i umilą im zabawę. Aby nieco to uściślić, dobrze byłobypodzielić zabawki na konkretne kategorie.

Zabawek jest naprawdę sporo i ten sposób chyba będzie najlepszy.

Zaczynajmy.

Suchy basen z kulkami

Suchy basen dla dzieci to nie tylko idealny prezent na pierwsze urodziny, ale również doskonała zabawka dla maluchów od 3 miesiąca.

Przede wszystkim, taki basen umożliwia dziecku rozwijanie wyobraźni i kreatywności poprzez eksperymentowanie z kolorowymi kulkami. Ponadto, korzystanie z suchego basenu wpływa pozytywnie na rozwój motoryki i koordynacji ruchowej dziecka, gdyż wymaga ono aktywności fizycznej, a także umiejętności poruszania się między elementami.

prezent dla rocznego dziecka - suchy basen

Basen można w łatwy sposób przenosić w różne miejsca i korzystać z niego zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Warto zwrócić uwagę również na to, że suchy basen to nie tylko świetna zabawa dla dziecka, rozwijające nowe umiejętności, ale również okazja dla rodziców do spędzenia czasu razem z maluchem.

Wspólne zabawy w basenie sprzyjają budowaniu relacji i wzmacniają więź między dzieckiem a rodzicem. Podsumowując, suchy basen dla dzieci to fantastyczny prezent na pierwsze urodziny, który nie tylko zapewni dziecku mnóstwo radości i dobrej zabawy, ale również przyczyni się do jego rozwoju fizycznego i umysłowego.

Pluszaki

Pluszaki są idealne zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Warto nadmienić, że bawią się nimi dzieci młodsze i starsze. Wiadomo, że maluszek na tym etapie jeszcze nie będzie się nim bawił, ale towarzyszy mu on w wózku, czy też w łóżeczku.

Bardzo często pluszaki z okresu dzieciństwa zostają z nami przez wiele, wiele lat. Jest to chyba najlepsza pamiątka z tego wspaniałego okresu.

Można powiedzieć, że pluszaki rosną razem z dzieckiem i towarzyszą mu na każdym etapie. Takie prezenty stają się pamiątkami i nie służą jedynie do zabawy, a głównie do utrwalania wspomnień z dzieciństwa.

Na rynku można znaleźć pluszaki zarówno mniejszych, jak i większych rozmiarów. Gdy kupujemy maskotki dla rocznego dziecka, to warto byłoby sprawdzić w sklepie z zabawkami, czy dany pluszak nie ma przypadkiem niebezpiecznych elementów.

Konkretnie są to plastikowe oczka, czy też nosek.

Zabawki edukacyjne

W kolejnej kategorii zabawek znalazły się wyjątkowe zabawki interaktywne/edukacyjne.

Takie zabawki nie tylko bawią, ale także rozwijają u dzieci pierwsze umiejętności. Zabawki interaktywne mają przede wszystkim rozwijać u dziecka zdolności manualne i motoryczne.

U rocznego dziecka jest to bardzo ważne. Tego typu upominki mogą wpłynąć pozytywnie na wyobraźnię dziecka, koordynację wzrokowo-ruchową, a nawet nauczyć się kolorów, liter czy pierwszych słów.

zabawka edukacyjna dla dzieci

Zabawki interaktywne mają często wbudowane kolorowe światełka, a także imitują różnego rodzaju dźwięki, którymi często są nowe słowa, ale nie tylko - mogą to być odgłosy zwierząt, czy też inne charakterystyczne dźwięki. Nie zawsze jest to jednak potrzebne.

Gdy interesują nas zabawki interaktywne, to powinny one być przeznaczone dla rocznego dziecka. Nie ma sensu kupować zabawek na zapas - roczne dziecko takimi zabawkami nie będzie się bawiło.

U rocznych dzieci pojawiają inne potrzeby niż u dzieci pięcioletnich.

Książki

Interaktywna bajka w formie książki to nie tylko piękny prezent na roczek, ale również wartościowy dodatek do biblioteczki malucha. Dzieci uwielbiają bajki, a interaktywne książki to jeszcze większa frajda i ciekawe doświadczenie.

Takie książki charakteryzują się interaktywnymi elementami, takimi jak przyciski, dźwięki, naklejki czy elementy do dotykania, co pozwala dziecku na bardziej zaangażowane i kreatywne uczestnictwo w historii. Maluchy są bardzo ciekawskie i lubią odkrywać nowe rzeczy, a interaktywna bajka w formie książki umożliwia im poznawanie świata w sposób przyjemny i interaktywny. 

Tego typu książki są również bardzo pomocne w rozwijaniu mowy i umiejętności językowych dziecka, gdyż zachęcają do dialogu i nawiązywania rozmów na temat treści bajki. Ponadto, interaktywna książka może pobudzać wyobraźnię i rozwijać kreatywność dziecka, gdyż maluch musi samodzielnie wykonywać pewne czynności i działać zgodnie z treścią bajki.

Warto zwrócić uwagę również na to, że interaktywna bajka w formie książki to prezent, który może posłużyć dziecku przez długi czas, gdyż maluch będzie mógł wracać do niej wielokrotnie i odkrywać w niej coś nowego. Jest to zatem inwestycja w rozwój dziecka, która przyniesie wiele korzyści na dłuższą metę.

Kolorowanki

Kolorowanki to doskonałe narzędzie wspomagające rozwój dziecka. Szybkie i dokładne kolorowanie wymaga od malucha precyzyjnych ruchów ręki, co skutecznie rozwija jego umiejętności manualne i pokazuje mu nowe, różne rzeczy. Kolorowanki to więc doskonały pomysł na prezent na roczek lub dodatek do już istniejącego upominku.

Kolorowanie to nie tylko zabawa, ale również wspaniałe ćwiczenie dla umysłu dziecka. Pracując nad kolorowanką, maluch ćwiczy koncentrację, koordynację ruchową oraz rozwija wyobraźnię. Warto zwrócić uwagę na fakt, że tworzenie kolorowanek z dzieckiem to świetny sposób na wspólne spędzenie czasu i pobudzenie jego rozwoju.

Kolorowanie może stanowić także bodziec do dalszych działań. Dziecko, które uwielbia kolorować, może chętniej sięgać po kolejne kreatywne pomysły i ćwiczyć swoje zdolności artystyczne. W ten sposób kolorowanki nie tylko dostarczają dziecku rozrywki, ale także rozwijają jego zdolności twórcze.

Klocki

Klocki to zabawka, którą pamiętają wszyscy rodzice ze swojego dzieciństwa. Dawniej dominowały klocki drewniane, a dziś królują te wykonane z plastiku. Niemniej jednak, klocki drewniane wciąż mają swoich wiernych fanów, a nawet można powiedzieć, że są najlepszą zabawką dla przedszkolaków.

Dzieci uwielbiają spędzać czas, układając z nich różnorodne konstrukcje, a rodzice mogą wspólnie z nimi bawić się i przypomnieć sobie swoje lata młodzieńcze. W sklepach z zabawkami dostępne są zestawy klocków drewnianych przeznaczone dla dzieci w różnym wieku, w tym także te dedykowane dla maluchów od pierwszych urodzin.

układanki

Dla bezpieczeństwa dzieci zaleca się wybieranie większych klocków. Klocki drewniane to także naturalny materiał, który służy dziecku przez wiele lat i wpływa pozytywnie na jego rozwój, kreatywność, umiejętności manualne oraz zmysł dotyku.

Dla chłopców świetnym wyborem są różnego rodzaju pojazdy z klocków drewnianych, a dziewczynki z pewnością ucieszą się z kolorowych zestawów klocków w różnych kształtach i rozmiarach.

Puzzle

Kolejnym prezentem, na który chcielibyśmy zwrócić uwagę, są puzzle. Każdy z nas z pewnością pamięta te kolorowe układanki. Obecnie puzzle ponownie zyskują na popularności, a ich układanie staje się rozrywką dla całej rodziny. Z powodzeniem można także polecić tę formę zabawy dla dzieci w każdym wieku, nawet dla tych, które jeszcze nie postawiły swoich pierwszych kroków.

Dla maluchów w wieku rocznym polecamy puzzle wykonane z pianki. Takie układanki z pewnością przyniosą radość każdemu dziecku i stanowią idealny prezent na tę okazję, bez względu na płeć.

Kolejnym krokiem może być stopniowe wprowadzanie bardziej złożonych puzzle, które można układać razem z dzieckiem, rozwijając przy tym jego zdolności manualne oraz kreatywność.

Inne prezenty

Być może prezent dla rocznego dziecka, który chcemy kupić nie znajduje się w żadnej z powyższych kategorii. Niektóre osoby szukają jednak czegoś innego. Może to być prezent dla rocznego dziecka pomocny w nauce chodzenia. Są to różnego rodzaju chodziki, czy też innego rodzaju urządzenia.

Warto wspomnieć także o innych zabawkach edukacyjnych. Wbrew pozorom niektóre z nich nie są mocno skomplikowane, a takich właśnie trzeba szukać na roczek - maluchowi musi być łatwo się w nich odnaleźć, a jakieś dodatkowe bajery nie zawsze mogą być dobrym pomysłem na zabawy z dziećmi w tym wieku.

prezent kostka edukacyjna

Kostka edukacyjna to świetny przykład zabawki, która może sprawić dziecku wiele radości.

Jeśli maluch zainteresuje się nią, to jest to już bardzo dobry sygnał. Dzięki niej dziecko nie tylko będzie bawić się przyjemnie, ale również będzie ćwiczyć swoje umiejętności. Wiele wskazuje na to, że kostka edukacyjna może okazać się najlepszym prezentem dla malucha, aby nauczyć go nowych umiejętności i dalszej aktywności

Kup prezent na roczek w sklepie Tuppi!

Prezent na roczek nie powinien być kupowany na ostatnią chwilę, ponieważ pośpiech jest fatalnym doradcą - we wszystkich sprawach. Czasami, aby prezent na roczek był rzeczywiście trafiony potrzeba dobrego przemyślenia kwestii - powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, co zamierzają kupić inni tak, aby dziecko nie dostało dwa czy nawet kilka razy tego samego prezentu. Chcemy przecież, aby to była świetna zabawka!

Prezent na roczek można kupić w naszym sklepie z dostawą do paczkomatu lub kurierem. Oferujemy Państwu prezenty zarówno dla dzieci od 3 miesięcy, jak i przedszkolaka i starszych.

Co sprawdzić przed zakupem zabawki?

Należy traktować dziecko bardzo ostrożnie i uważać na to, jakie przedmioty mu się podaje. Lalki są często ulubioną zabawką dziewczynek od najmłodszych lat. Jednakże na roczek lalki nie powinny mieć na sobie małych elementów, takich jak np. torebki czy okulary, które można zdjąć.

Przy wyborze prezentu trzeba być czujnym i przewidzieć potencjalne niebezpieczeństwa. Lepiej kilka razy sprawdzić prezent, aby uniknąć ryzyka. Nie należy się spieszyć, gdyż prezent na roczek kupuje się tylko raz w życiu.

Warto jeszcze nadmienić to, o czym już wspomniano, a więc o certyfikatach i atestach. Prezent na roczek, który ich nie posiada, nie powinien być w ogóle brany pod uwagę. Chodzi tutaj o bezpieczeństwo dziecka. Na szczęście sytuacje, w których zabawka została dopuszczona do sprzedaży bez atestu, są już totalną rzadkością.

W sklepie Tuppi znajdziesz tylko certyfikowane i bezpieczne zabawki dla dzieci!

Podsumowanie

Wybór prezentu dla dziecka na pierwsze urodziny jest ważnym zadaniem, które wymaga od nas ostrożności i uwagi.

Warto zwrócić uwagę na płeć dziecka i potrzeby rozwojowe, aby wybrać prezent, który będzie mu odpowiadać i jednocześnie wpłynie pozytywnie na jego rozwój.

W artykule przedstawiliśmy kilka pomysłów na idealny prezent, takich jak suche baseny z kulkami, klocki drewniane, puzzle, kostki edukacyjne i lalki, zależnie od zainteresowań dziecka i jego potrzeb. Pamiętajmy, że prezent na pierwsze urodziny to wyjątkowy moment, który pozostanie w pamięci na długo, dlatego warto zadbać o jego odpowiedni wybór.