Jak zapewnić dziecku odpowiednie warunki podczas snu?

Jak zapewnić dziecku odpowiednie warunki podczas snu?

Każdy rodzic musi liczyć się z tym, że jego pociecha będzie rosnąć jak na drożdżach. Prawidłowe tempo rozwoju wzrostu może wynieść w pierwszym roku życia nawet sto pięćdziesiąt procent względem wagi i wzrostu początkowego. Dzieje się tak, ponieważ każdy maluch przesypia średnio po kilkanaście godzin na dobę, a to właśnie podczas snu dzieci rozwijają się najszybciej. Żeby więc zapewnić swojemu maleństwu właściwy rozwój, należy przygotować mu do tego odpowiednie warunki – najważniejsze w pierwszych miesiącach życia są łóżeczka oraz pościele dziecięce. Kompletując swojemu maluchowi wyprawkę trzeba jednak liczyć się z tym, że niektóre jej elementy będą jedynie tymczasowe, ponieważ maleństwo bardzo szybko będzie z nich wyrastało.

Pościel bawełniana dla niemowląt

Pierwszym wyborem będzie w większości przypadków tzw. rożek dziecięcy, czyli maleńki zwijany śpiworek gwarantujący pociechom odpowiedni komfort cieplny oraz poczucie pełnego bezpieczeństwa. To bardzo ważne, by dziecko czuło się po prostu dobrze – zarówno w swoim łóżeczku, jak i na kanapie czy nawet na rękach kogoś dorosłego. Rożki zapewniają właściwą wygodę w każdej sytuacji, a kiedy maleństwo już nieco podrośnie, doskonale sprawdzą się jako pościel bawełniana dla niemowląt lub jako mata do zabawy w kojcu bądź na innym płaskim podłożu. To naprawdę świetne i niezwykle uniwersalne rozwiązanie, które powinno znaleźć się w wyprawce każdego malucha. Pamiętać tylko należy o wybraniu właściwego materiału, który zapewni dziecku wygodę i bezpieczeństwo.

Kiedy maleństwo podrośnie…

Dzieci rosną w zaskakującym tempie, dlatego każdy rodzic powinien być przygotowany na dość częste zmiany zarówno elementów garderoby, jak i niektórych akcesoriów do spania. Bardzo często bywa tak, że maluchy śpią w swoim łóżeczku niemowlęcym jeszcze nawet w wieku 2-4 lat. Kiedy dziecko wyrośnie ze swojego rożka, wystarczy wymienić go na nieco większą pościel o wymiarach 90 × 120 cm, którą zamieniamy po jakimś czasie na kołderkę 100 × 135 cm. Bez względu jednak na to, jak duże jest nasze maleństwo, musimy dbać przede wszystkim o jego bezpieczeństwo, dlatego najlepszym wyborem będą zawsze pościele z bawełny organicznej oraz kołderki z materiałów hipoalergicznych, które nie wywołają żadnych podrażnień na skórze dziecka.

Pozostałe akcesoria do spania

Pościel niemowlęca dla dziewczynki czy chłopca stanowi niezwykle istotne akcesorium, jednak nie jest jedynym gadżetem, jaki powinien się znaleźć w łóżeczku dziecięcym. Pamiętać warto też o macie nieprzepuszczającej wilgoci, która zapobiegnie zabrudzeniom materaca. Wystarczy umieścić ją pod prześcieradłem (najlepiej wybrać takie na gumce). Niezwykle istotne są także rozmaite zabawki sensoryczne – zapewnią one dziecku prawidłowy rozwój zmysłów wzroku, słuchu oraz dotyku, dostarczając mu odpowiednich bodźców, podczas gdy jest ono aktywne. Wiele z nich pomoże mu także w spokojnym zasypianiu – zarówno wieczorem, jak i w środku dnia czy w nocy po przebudzeniu.