Kiedy niemowlę przesypia noc i jak je tego nauczyć?

Każdy z rodziców czeka na to, aby ich dziecko w końcu zaczęło przesypiać całą noc.

Od tego momentu zmienia się w życiu rodziny absolutnie wszystko. Kiedy nadchodzi moment, w którym dziecko przesypia noce?

Pediatrzy mówią, że jest to okres między szóstym a dziewiątym miesiącem życia. Niestety sen dziecka jest kwestią indywidualną. Nikt nie da nam gwarancji, że dziecko właśnie w tym wieku zacznie przesypiać całą noc.

sen dziecka

Kiedy niemowlę przysypia całą noc?

Wiemy już, że sen dziecka jest kwestią indywidualną. Najczęściej wygląda to w ten sposób, że dziecko karmione mlekiem modyfikowanym wcześniej zaczyna przesypiać całą noc niż dziecko, które karmione jest piersią.

Może to być dla wielu osób dziwne, ale dzieje się tak, ponieważ mleko od matki jest najlepsze, ale też jednocześnie dziecko szybko je trawi, w związku z czym, szybko zaczyna znów czuć się głodne, co prowadzi do przebudzenia i nocnego karmienia piersią.

Im dziecko jest starsze, tym więcej może zjeść, a więc nasyci się znacznie dłużej. Roczne dzieci już najczęściej przesypiają całą noc. Niektórzy rodzice narzekają na sen dziecka, ponieważ ich śpiące dziecko budzi się dosłownie co chwilę. Nawet najmniejszy hałas wywołuje przebudzenie się.

Okazuje się, że niektóre dzieci nie są w stanie przespać całej nocy przez podwyższoną wrażliwość na bodźce.

Niemowlę przesypia całą noc - jak mu w tym pomóc?

Rodzice mają ogromny wpływ na to, jak śpi dziecko.

Jednym z nich jest stworzenie dziecku idealnych warunków do snu. Poczucie bezpieczeństwa jest niesamowicie ważne. Nie wspominając już o żywieniu (temu poświęcimy osobną część), bardzo ważna jest spokojna atmosfera, a do tego wprowadzenie pewnych rytuałów.

Okazuje się, że ich wprowadzenie pozwoli dziecku przespać całą noc. O czym mowa? Może to być, chociażby czytanie bajek, czy też śpiewanie kołysanek.

Karmienie w nocy piersią

Czasami rodzice robią ten błąd, że szukając sposobu na spanie dziecka przez całe noce, słuchają rad, które z rzeczywistością nie mają niczego wspólnego. Warto skupić się na zdaniu innych doświadczonych rodziców i ekspertów od snu. Maluchy są różne. Nie ma dzieci identycznych. U jednych pierwsze ząbki pojawiają się wcześniej (co mocno zaburza przesypianie nocy), a inne dzieci ząbkują bardzo późno.

Marzeniem rodziców jest na pewno sytuacja, w której dziecko przesypia całą noc. Aby nauczyć dziecko przesypiać noce, to warto się skupić na karmieniu piersią nocą. Jak ono powinno wyglądać?

Raczej identycznie jak w ciągu dnia. Zawsze dziecko karmi się na jego wyraźne żądanie. Tutaj znowu potwierdza się teza, że każde dziecko karmione piersią jest inne. Jedno dziecko wymaga karmienia co dwie, czy też co trzy godziny, a czasami dziecko śpi nieprzerywanie nawet przez cztery, czy też pięć godzin.

Sporo rodziców robi błąd. Decydują się zamienić karmienie piersią na butelkę z mlekiem modyfikowanym jedynie po to, aby móc zwiększyć szansę na to, że dziecko prześpi całą noc. Jest to totalna bzdura.

Wiele mam zasypia ze swoim dzieckiem u boku, co często jest negatywnie komentowane - jak to przecież możliwe, żeby półroczne niemowlę spało całe noce z matką?

Obecnie jednak specjaliści już do tego podchodzą nieco inaczej - jeśli tylko w ten sposób udaje się przesypiać całe noce, to nie mają z tym problemu. Wstawanie przez matkę nie jest wówczas takie odczuwalne i męczące. Dziecko zasypia szybciej i czuje się o wiele, wiele bezpieczniej.

Kolejna kwestia dotyczy tego, jak długo w nocy karmić dziecko piersią. Jak należy podchodzić do takiego sposobu karmienia? Okazuje się, że jest to bardzo proste. Tak długo, jak nasze dziecko się budzi na karmienie nocą.

Aby zagwarantować dziecku spokojny sen, należy zadbać o stymulację mleka. Młodzi rodzice nie wiedzą, że właśnie nocne karmienie stymuluje tę produkcję. Dzięki temu karmienie piersią będzie możliwe przez dłuższy czas.

Jedyny minus jest taki, że nocne karmienie w późniejszych etapach macierzyństwa ma negatywny wpływ na uzębienie dzieci. Na całe szczęście noworodek nie ma jeszcze zębów, a więc nie jest to problem pierwszorzędny. Dzięki karmieniu regularnym dziecka usystematyzuje się rytm dnia, a także jego lęki nocne.

Czy Twoje niemowlę przesypia noc? Jeśli nie, to sprawdź, jakie może mieć problemy

Kiedy dziecko przesypia całą noc rodzice raczej nie interesują się problemami, które mogą się pojawić.

Oto kilka z najczęstszych kłopotów, z którymi borykają się rodzice.

Maluch nie może zasnąć wieczorem

Najedzone, jak i zmęczone dziecko zasypia niezwykle szybko.

Jednak zdarza się, iż maluchy bardzo harcują w momencie, w którym rodzice czytają bajki, czy też śpiewają urocze kołysanki, co może oznaczać, że doszło do zaburzenia rytmu dnia.

Najczęstszą przyczyną jest fakt, iż rodzice pozwalają, aby maluch spał w dzień przez zbyt wiele godzin. Stałe rytuały są tutaj bardzo pomocne. Co w takiej sytuacji robić? Na pewno powinniśmy u swojego dziecka skrócić dzienną drzemkę maluszka. Czasami u starszych dzieci można z nich już zrezygnować całkowicie.

Dzieci nie zasypiają jak ich rówieśnicy podczas głaskania

Maluch w zasadzie w każdym wieku ma swoje indywidualne wymagania. Część dzieci potrzebuje czułości i bliskości, a inne wręcz odwrotnie. Na pewno dziecko trzeba "wybadać". Oznacza to, że trzeba sprawdzić, na co ma ochotę, a na co nie. Warto u dziecka wprowadzać co jakiś czas pewne nowe elementy.

Może to być nowa przytulanka, czytanie bajek, a także śpiewanie kołysanek. Warto także zmienić osobę, która usypia dziecka. Czasami sprawia to, że dziecko rzeczywiście przesypia noc i ma się "problem z głowy".

Częste przebudzenia dziecka

Niemowlaki na pewno wyróżniają się podwyższoną wrażliwością. U malutkich dzieci jest to całkowicie normalne. Dzieje się tak wtedy, gdy jeszcze nie jest u nich ustalony rytm stały doby. Roczne dziecko także potrafi się budzić w nocy, ale to już z innych powodów. Nocą dzieci starsze odreagowują napięcia, czy też mają lęki nocne.

Co zrobić, gdy nasze dziecko budzi się w nocy? Na pewno warto je zachęcić do dalszego snu. Pogłaszczmy dziecko i dajmy mu przytulankę. Rodzice w takim sytuacjach są zmęczeni i rozdrażnieni, ale należy być konsekwentnym i cierpliwym. W końcu pojawią się efekty i dziecko zacznie przesypiać już całe noce.

Źle przespana noc przez starsze niemowlęta

Gdy słyszy się innych rodziców, którzy chwalą się, że ich dziecko przesypia noc bez problemów, można niekiedy im tylko pozazdrościć.

Im dziecko jest starsze, tym ważniejsze jest to, aby sam czas czuwania był spędzony możliwie najbardziej aktywnie. Odpowiedni ruch i zagwarantowanie zabaw ma późniejszy wpływ na śpiące dziecko. Wieczorem każde dziecko będzie zmęczone zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

Dziecko przesypia noce, gdy odpowiednio się zmęczy za dnia.

W pierwszym latach życia dziecka musimy się postarać, aby dziecko miało możliwość ruchu w ciągu dnia. U młodych rodziców czasami jest to problematyczne, ale powinni zadbać, aby dziecko się obracało w ciągu dnia, czy też raczkowało. Pozytywnie wpływa także zagwarantowanie wrażeń podczas zabaw, czy też nawet zwykłych spacerów.

Weź sobie te rady głęboko do serca

Na pewno powyższe rady każdy rodzic powinien sobie wziąć głęboko do serca. Nie należy się łudzić, że zawsze noworodki będą przesypiać większość doby. Czasami idealnie nie jest nawet w pierwszych latach życia dziecka. Maluch budzi się dosyć często i trzeba sobie z tym poradzić.

Ważne jest to, aby w pierwszych miesiącach życia nie popełniać większych błędów. Okresy snu powinny być każdemu rodzicowi znane. Także obok potrzeb dziecka nie można przejść obojętnie.

W pewnym czasie powiemy, że wzięcie sobie powyższych rad do serca i przeniesienie ich do życia realnego, przynosi oczekiwane skutki.

Efektem będzie to, że dziecko będzie przesypiać noce i budzić się dopiero rano. Dla rodziców brzmi to, jak marzenie, ale naprawdę do niezakłóconego spania można doprowadzić i to we własnym łóżeczku dziecka. Ciężka praca i konsekwentność popłaca.

Do kogo możesz się zwrócić o pomoc?

Na samym końcu zastanówmy się, do kogo można się zgłosić, gdy robi się, co w naszej mocy, ale maluch za nic w świecie nie chce przesypiać całych nocy? Zaburzenia snu na pewno można skonsultować z pediatrą. Jest to pierwszy krok do tego, aby upewnić się i weliminować pewne niepokojące objawy zaburzeń snu.

Gdy stwierdzi, że z dzieckiem pod względem rozwojowym i zdrowotnym jest wszystko w porządku, to oznacza to, że rodzice po prostu są niekonsekwentni i nie radzą sobie z usystematyzowaniem wszystkiego. Czasami rodzicom brakuje po prostu wiedzy, a niekiedy nie potrafią tego przenieść do zastosowania przy dziecku. Bywa różnie.

Najwięcej problemów mają niestety młodzi rodzice, którzy muszą się zmierzyć z wychowaniem pierwszego dziecka. Rodzice sami przyznają, że z kolejnymi dziećmi jest już prościej. Co więcej, nie powtarza się już niektórych błędów. To, że ludzie uczą się na błędach, dotyczy także rodziców. Nie oznacza to jednak, że dzieci powinny być taktowane niczym króliki doświadczalne.

Jako rodzice chcemy dla rodziców tego, co najlepsze. Odpowiednie przygotowanie teoretyczne jest numerem jeden. Później wszelkie porady należy przenieść do życia realnego. Nie oznacza to jednak, że będzie łatwo, prosto i przyjemnie. W wychowaniu dzieci czeka nas sporo przeszkód, kłopotów i problemów. Takie jest macierzyństwo. Z drugiej strony jest ono warte wszelkich wyrzeczeń.

Uśmiech dziecka po trudnym dniu w pracy może zrekompensować wszystko, nawet nieprzespane noce. Warto się postarać i zrobić wszystko tak, aby było idealnie. Grunt to się starać i być w swoim działaniu w pełni konsekwentnym. Na pewno będzie to procentowało w bliższej i dalszej przyszłości. Każdy etap wychowywania dziecka jest inny. Do każdego jednak trzeba się przygotować.