Niespokojny sen noworodka - co można na niego zaradzić?

Niespokojny sen u noworodka to okres, w trakcie którego dziecko może wyglądać na niepokojące lub niespokojne podczas snu. Może ono rzucać rączkami, kopać nogami, poruszać głową lub mieć skurcze. Jest to normalne zachowanie dla noworodków i zwykle nie oznacza, że ​​dziecko cierpi na jakąkolwiek chorobę.

Dlaczego dziecko niespokojnie śpi, czy też jego sen jest cały czas przerywany? Czy na niespokojny sen niemowlaka można jakoś zaradzić? Sprawdźmy to.

niespokojny sen niemowlaka

Niespokojny sen niemowlaka - skąd się w ogóle bierze?

Aby zrozumieć, dlaczego niemowlę śpi niespokojnie, musimy zapoznać się z cyklem snu.

Cykl snu u każdej osoby wygląda identycznie. Nie ma tutaj znaczenia, czy jest to sen niemowlaka, czy też osoby dorosłej. Cykl snu zawsze się składa z dwóch faz.

Pierwsza faza jest nazywana fazą aktywną, która jest także nazywana fazą REM. Sen niemowlaka podczas tej fazy jest lekki oraz może się z niego łatwo wybudzić.

Drugą fazą snu jest faza spokojna nazywana także fazą NREM. Tutaj mamy do czynienia z głębokim snem, z którego jest się zdecydowanie trudniej wybudzić. Wówczas sen niemowlaka jest bardzo spokojny. Dziecko oddycha miarowo, głęboko, a także pozostaje w relatywnym bezruchu, nie występują żadne nerwowe ruchy niemowlaka.

jak powinien spać noworodek

Im nasze dziecko jest młodsze, tym więcej czasu śpi snem aktywnym, jednocześnie ograniczając sen spokojny. Sen noworodka przez pierwsze trzy miesiące można określić jako spanie aktywne. To, ile śpi niemowlę, jest mocno uwarunkowane jedzeniem. Sen niemowlaka nie może trwać nieprzerwanych ośmiu godzin, ponieważ dziecko potrzebuje jedzenia i to nawet co około dwie godziny.

Trzeba przyznać, że taki niespokojny sen noworodka sprawia, że trudno jest nasze dziecko odłożyć, gdy zasypia przy piersi. Podczas tej czynności dziecko może się jeszcze znajdować w fazie aktywnego snu.

A jak rozpoznać, że dziecko znajduje się w fazie aktywnego snu? Jak wygląda wówczas sen niemowlaka? Lekki i niespokojny sen można rozpoznać po tym, że jeszcze się ruszają gałki oczne. Do tego niemowlę często się wierci, a czasami nawet otwiera oczy.

Niemowlę śpi niespokojnie - jakie mogą być tego przyczyny?

Skoro znamy już fazy, na które dzieli się sen, to warto byłoby się zapoznać z tym, dlaczego niemowlę niespokojnie śpi.

Niespokojny sen dziecka często jest spowodowany dosyć błahymi czynnikami, ale w niektórych wypadkach taki sen może świadczyć o czymś mocno niepokojącym.

Na początku macierzyństwa sen niemowlaka dla rodziców jest czymś, z czym muszą się zapoznać. Najważniejsze jest nauczenie się pewnych schematów, a także wykazanie się cierpliwością.

fazy snu - przyczyny niespokojny sen noworodka

Jakie są więc przyczyny niespokojnego snu noworodka?

Mokra pielucha

To właśnie mokra pieluszka wybudza najczęściej dziecko. Spanie z mokrą pupą jest dla każdego dziecka niekomfortowe.

Gdy podczas snu malucha doszło do załatwienia potrzeb fizjologicznych, to z całą pewnością się wybudzi. Nie ma tutaj znaczenia to, w jakiej fazie snu się znajduje. Jeśli niemowlę rzuca się i płacze, to pierwsze co należy zrobić, to właśnie sprawdzenie pieluchy. Gdy nasze dziecko ma suchą pieluszkę, to trzeba szukać dalej.

Maluszek może być głodny

Zaburzenia snu pojawiają się także w sytuacji, w której po prostu nasze dziecko jest głodne. Dziecko śpi w fazie snu aktywnego w miarę spokojnie, ale gdy tylko potrzebuje jeszcze, to się przebudzi.

W przypadku niemowląt mama musi je przystawiać do piersi nawet kilka razy w ciągu nocy.

Zawsze jest to karmienie na zawołanie. Występowanie niespokojnego snu, gdy dziecko jest głodne, jest jak najbardziej normalne. Gdy dziecko się wierci, macha rączkami, czy też jest bardzo niespokojne - maluch najpewniej jest głodny.

Dolegliwości bólowe

Przyczyny niespokojnego snu to także dolegliwości bólowe. Pojawiają się one bardzo często u małych dzieci. Dla młodych rodziców jest to coś bardzo trudnego, z czym często sobie nie radzą. Dolegliwości tego typu pojawiają się niestety bardzo często. Wówczas u dziecka obserwuje się nie tylko gwałtowne ruchy, czy też ogólny niespokojny sen.

Podczas bólu dziecko w czasie snu po prostu zacznie płakać. Zwykle jest to płacz mocno przeraźliwy. Gdy tego typu niepokojące dolegliwości się powtarzają, to nie ma co zwlekać. Wielu młodych rodziców zastanawia się, czy należy się udać do lekarza w takim wypadku - jeśli mamy przekonanie, że naszemu dziecku coś dolega, nie warto zwlekać.

Odpowiednia pościel i ubranie

Sen dziecka może być zakłócony, gdy nasze dziecko jest źle ubrane do snu lub gdy też korzystamy z nieodpowiedniej pościeli do łóżeczka. Czasami może mu być zbyt zimno, czy też wbrew pozorom zbyt gorąco. Należy ten stan sprawdzić poprzez dotknięcie karku dziecka dłonią. Gdy nasze dziecko jest spocone, to ubranie lub pościel jest najpewniej za grube.

Niemowlę śpi wygodnie w śpiworku do spania, czy też w specjalnym rożku niemowlęcym. Te rozwiązania zapewniają bezpieczeństwo, jak i odpowiednią temperaturę. Dziecko śpi wówczas jak przysłowiowy "suseł".

noworodki w nocy potrzebują odpowiedniej pościeli

 Czasami grubość materiałów jest odpowiednia, ale same ubranka mogą się okazać po prostu niewygodne. Niemowlę wierci się w ubrankach zbyt ciasnych, mało elastycznych, czy też w ubrankach, które nie przepuszczają powietrza.

Zadbaj o bliskość z dzieckiem

Na to, jak śpi noworodek, mają wpływ również rodzice. Każdy z rodziców musi zadbać o budowanie bezpieczeństwa pomiędzy nim a dzieckiem, jak i zapewnić dziecku bliskość. Pediatrzy polecają ustawienie łóżeczka w sypialni rodziców. Sprawdza się także dostawka do łóżka. Nie ma wtedy problemu z budowaniem owej bliskości.

Brak tak zwanych rytuałów

Niespokojny sen dziecka może być także spowodowany brakiem rytuałów wieczornych. Zarówno młodsze, jak i starsze dzieci uwielbiają zasypiać przy rodzicach i przy czytaniu książeczek.

Można sobie wypracować pewne stałe wieczorne rytuały i postępować według nich. Dzieci potrzebują także wyciszenia. W łonie matki było im bardzo dobrze, dlatego oczekują tego także już po narodzinach. Pomocne okazują się także stałe pory snu. Naprawdę można to w dziecku wypracować.

Koszmary podczas snu

Niespokojny sen niemowlaka może być także spowodowany koszmarami sennymi. Niektórzy eksperci są zdania, że noworodkom bardzo często się śni poród. Może to być spore przeżycie dla dziecka. Dzieci mają również marzenia senne.

Niespokojny sen dziecka i jego pozostałe przyczyny

Każdy rodzic powinien wiedzieć, czym jest sen płytki. Płytki sen jest jedną z faz snu. Tak naprawdę taka faza snu jest całkowicie normalna.

Rodzice obserwują swoje dzieci będące w tejże fazie. Dzieci wówczas wiercą się, wybudzają, popłakują, mają szybkie ruchy gałek ocznych, a także nadmiernie się ruszają. Konkretne czynniki zależą od miesiąca życia naszego malucha. Wraz z wiekiem dziecka mogą się one zmieniać.

Czasami dzieci mają po prostu nieodpowiednie warunki w sypialni.

Mamy na myśli złą jakość powietrza. Powietrze nie może być za ciepłe, suche oraz zbyt ciężkie.

W swoim łóżeczku oraz w najbliższej odległości nie może zalegać kurz. Ma to wpływ na podrażnienia oraz alergie u naszych dzieci. Nie bez znaczenia jest także właściwa wilgotność powietrza. Pościel dla dzieci i komfort dziecka w łóżeczku również są nie bez znaczenia.

Niespokojny sen niemowlaka - jak sobie z nim radzić?

Bardzo często niespokojny sen niemowlaka można wyeliminować, gdy zwraca się uwagę na powyżej wymienione czynniki. Warto jeszcze skorzystać z innego rodzaju porad. Niespokojny sen niemowlaka może okazać się rzeczywistością, gdy pozwala się dziecku ucinać zbyt długie drzemki w ciągu dnia.

Rozpoznamy to po tym, gdy dziecko budzi się w nocy i jest gotowe do zabawy. Pamiętaj, aby ostatnią drzemkę dziecka zaplanować na wczesne po południe. Dlaczego? Wówczas dziecko ma sporo czasu, aby się jeszcze zmęczyć przed snem właściwym. Czasami noworodek przesypia całą noc.

Niemowlęta lubią być przed snem zrelaksowane. Użycie odpowiedniego olejku dla niemowląt zagwarantuje nie tylko odpowiedni relaks, ale także pielęgnację codzienną. Niemowlęta jak najbardziej tego wymagają.

Na sam koniec warto zaznaczyć, że niemowlęta wymagają także wygodnego łóżeczka.

W innym wypadku nie będzie się im dobrze spało. Niespokojny sen niemowlaka bardzo często może być nawet spowodowany zbyt szorstką kołderką, czy też nieodpowiednio dobraną poduszką dla dziecka. Jak widać, na niespokojny sen niemowlaka ma wpływ wiele różnych czynników.

Pomoc specjalisty

Niemowlę jest bardzo wymagające. Zwłaszcza młodzi rodzice pewnych czynności obawiają się wykonywać przy dziecku.

Strach jest nieoddzielnym elementem rodzicielstwa, ale z czasem nabieramy wprawy, doświadczenia i pewności. Żaden z rodziców nie chce na swoim dziecku eksperymentować.

Gdy tylko pojawiają się jakieś pytania, czy też wątpliwości, to rozsądniej będzie się skontaktować z pediatrą. Być może w nocy, czy też za dnia popełniamy pewien mały błąd, który zakłóca poszczególne fazy snu. Zapoznanie się z najważniejszymi informacjami, czy też zadanie kluczowych pytań, może doprowadzić do pewnego przełomu.

Nasze dziecko zacznie spokojnie sypiać, a nam od razu poprawi się samopoczucie. Tak naprawdę niespokojny sen dzieci jest nie tylko traumą i dyskomfortem dla dzieci, ale także dla rodziców oraz wszystkich domowników. N

Nie ma bowiem nic gorszego niż niewyspany człowiek. Rodzice poza opieką nad dzieckiem, mają również inne obowiązki, na których muszą się skupić.

Czasami nasz pediatra doradzi nam pewne zmiany i skorzystanie z kilku porad. Niekiedy jednak konieczna jest interwencja lekarza. Gdy pojawiają się bóle, dyskomfort, czy też inne objawy, które mogłyby świadczyć o pewnej chorobie, to muszą być podjęte odpowiednie kroki.

Czasami jest to leczenie farmakologiczne, a czasem konieczne jest wykonanie badań medycznych. W tym wypadku należy zaufać lekarzowi.

Przygotowanie do pojawienia się dziecka na świecie

W momencie, w którym na świecie pojawia się dziecko, wiele się zmienia i brakuje na wszystko czasu. Do pewnych czynności warto byłoby się teoretycznie przygotować jeszcze podczas trwania ciąży. Mamy przecież dziewięć miesięcy, które warto byłoby wykorzystać na sto procent.

Czytanie różnych poradników, blogów dla młodych mam, czy też uczęszczanie na zajęcia do szkoły rodzenia okazują się bardzo pomocne. Oczywiście teoria to jedno, ale ma bardzo dużo wspólnego z praktyką. Po urodzeniu dziecka jest najlepszy moment na to, aby swoją teoretyczną wiedzę uzupełnić o praktykę.

Wielu rodziców przyznaje, że znajomość zagadnień teoretycznych jest bardzo pomocna w późniejszym zajmowaniu się dzieckiem. Jednak ma się już jakieś zaplecze.

Osoby, które mają zamiar czerpać wiedzę z Internetu, powinny wiedzieć, że warto każde ze źródeł sprawdzić. Najlepiej, jeśli treści, z których się uczymy, były napisane przez rzetelne osoby. Mogą być to specjaliści z odpowiednim wykształceniem, ale także matki z odpowiednim doświadczeniem, które chętnie się dzielą swoim dotychczasowym doświadczeniem.

Niespokojny sen noworodka - podsumowanie

Gdy zauważy się u swojego dziecka niespokojny sen, to w pierwszej kolejności powinniśmy poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy.

Jeśli są to błahe powody, to nie jest to zbyt trudne. Czasami możemy zmienić kilka kwestii w usypianiu dziecka, w jego pokoju, czy też zadbać o odpowiednie wieczorne rytuały, a niespokojny sen niemowlaka odejdzie w niepamięć.

Jeśli przyczyny niespokojnego snu są poważniejsze, to nie wolno nam zwlekać z wizytą u pediatry. Czasami rzeczywiście bez niej jakość i długość snu się nie polepsza. Każda nieprzespana noc jest niekomfortowa i stresująca dla dziecka, rodziców oraz innych domowników.

Warto zadbać o każdą sferę, a na pewno każdy będzie zadowolony. Sen jest jedną z ważniejszych potrzeb dziecka, a więc należy do niego przyłożyć wszelkie starania, aby był rzeczywiście niezakłócony.