Rozwój dziecka jest bardzo ważny i niewątpliwie wpływ na niego ma m.in. dobór właściwych zabawek. W tym kontekście, suchy basen w domu może być dla rodziców ciekawym wyborem, który doskonale sprawdzi się w zabawie zarówno wewnątrz jak i ogrodzie. Ponadto, jest on również dedykowany z jednej strony dla kilkulatków, z drugiej – nieco starszych dzieci. Warto zdecydować się zatem na kupno tego rodzaju produktu, tym bardziej że pozwala on na rozwój kreatywności, wyobraźni i psychomotoryki naszych pociech.

Suche baseny dla dzieci do domu to bowiem jedne z nielicznych zabawek, które nie nudzą się maluchom i starszakom nawet wraz z upływem czasu. Ich bezpieczeństwo jest również zaletą, której nie sposób nie zauważyć – tym bardziej, że może korzystać z nich już nawet ośmiomiesięczne dziecko (czyli takie, które potrafi już samodzielnie siedzieć), oczywiście pod czujnym okiem rodziców. Jeśli zatem myślicie właśnie nad zakupem prezentu dla swojej pociechy, ten wpis może pomóc Wam podjąć właściwą decyzję, jaką będzie kupno suchego basenu z kulkami.

Suchy basen w domu – poznaj jedną z ulubionych zabawek dzieci

Od kilku lat suchy basen cieszy się bardzo dużą popularnością, która wśród rodziców i opiekunów dzieci cały czas wzrasta. Jeszcze do niedawna, nasze pociechy mogły bawić się piłeczkami jedynie na dedykowanych placach zabaw, czy w klubikach dziecięcych (np. w centrach handlowych). Na szczęście, aktualnie kącik zabaw można urządzić dziecku w zaciszu domowego ogniska i nie potrzeba przeznaczać do tego dużej ilości miejsca.

Suchy basen w domu zmieści się bowiem praktycznie w każdym mieszkaniu – nawet tym o niewielkiej kubaturze. Wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę jest suchy basen? To wyjątkowa kompozycja gąbczastej pianki o specjalistycznych właściwościach, powleczonej specjalnym materiałowym pokryciem z umieszczonymi w nim piłeczkami z tworzywa sztucznego lub materiału. Dzięki temu, że suche baseny dla dzieci do domu są miękkie i łatwo się odkształcają, możliwe jest w razie konieczności jego szybkie złożenie i schowanie (np. do szafy). Jednocześnie mięciutkie, boczne ścianki chronią dziecko przede wszystkim przed bolesnym uderzeniem, a brak ostrych krawędzi zapewnia mu pełne bezpieczeństwo podczas zabawy.

Elastyczna forma baseniku z kulkami bez problemu dopasowuje się do ruchów dziecka, które może w nim skakać, nurkować, kłaść się i rzucać piłeczkami (czy zakopywać wśród nich także swoje maskotki). Wbrew pozorom suchy basen dostępny jest w wielu kształtach i rozmiarach – nie tylko okrągłym, ale również kwadratowym czy prostokątnym (a nawet w kształcie serca).

Suchy basen w salonie – jak wykorzystać go w tym pomieszczeniu?

Jednym z najpopularniejszych miejsc, w których można (a nawet warto) umieścić suchy basen jest niewątpliwie salon. Dzięki temu rodzice – w czasie gdy dziecko się bawi, mogą oglądać np. telewizję lub pić kawę, oczywiście bacznie je obserwując. Produkt prezentuje się naprawdę świetnie i nie muszą się Państwo obawiać, że będzie to tylko kolejna tandetna zabawka. Tapicerowana powłoka może być dopasowana również do kompletu wypoczynkowego, przez co nawet dziecięcy drobiazg będzie pasować do ogólnego wystroju miejsca, w którym toczy się domowe życie.

Suchy basen w salonie łączy w sobie nie tylko funkcjonalność, ale także niebanalną estetykę – daje przy tym szczęście bawiącym się nim dzieciom, a także obserwującym je rodzicom. Jest zatem elementem szczęścia pośród codzienności, dokładnie według założeń duńskiej filozofii hygge. Suchy basen w salonie można również postawić na przeciw strefy rozrywki. Podczas gdy rodzice będą oglądać telewizję, małe dziecko nie będzie patrzyło w ekran i zajmie się swoimi przyjemnościami – wyrzucaniem z niego piłeczek, bądź wkładaniem innych zabawek. Oczywiście rodzice mogą także włączyć się w zabawę "w chowanego" i ukrywać w basenie pluszaki, których następnie dziecko będzie szukać. Takie wspólne spędzanie czasu z pewnością przysporzy dziecku mnóstwo frajdy i pozytywnych emocji.

Suchy basen w salonie łatwo jest utrzymać w czystości, ponieważ pokrowiec można ściągnąć i wyprać, co jest niewątpliwą jego zaletą. Zatem dzięki temu nasz "living room" zawsze będzie mieć reprezentacyjny charakter przez panującą w nim czystość.

Suchy basen do ogrodu – na co dzień i ogrodowe przyjęcia

Ładną pogodę panującą za oknem warto wykorzystać także do zabawy na zewnątrz. Suchy basen z kulkami do ogrodu sprawdzi się do tej roli w sposób idealny. Można postawić go obok dmuchanego zamku, a także stołu z łakociami i urządzić dziecięce przyjęcie (np. urodzinowe).

Również podczas organizacji grilla w towarzystwie znajomych, można zapewnić najmłodszym dzieciom atrakcje, wystawiając suchy basen do ogrodu. Będzie on elementem wspólnej zabawy w rzucanie piłeczkami lub chowanego, dzięki czemu dzieci poprawią przy okazji swoją koordynację ruchową i zdolności motoryczne. Oczywiście taką zabawkę warto postawić w zacienionym miejscu, aby zapewnić naszym pociechom jak największy komfort zabawy.

Suchy basen z kulkami do ogrodu będzie również elementem zabawy na co dzień, obok piaskownicy czy przydomowej huśtawki. Co ważne – można wybrać model, w którym bez problemu zmieści się kilkoro dzieci i jest w nim na tyle dużo miejsca, że będą mogły nie tylko skakać, ale nawet robić fikołki. Do wyboru są też różne kolory piłeczek, zatem maluchy przy okazji mogą także uczyć się nazw kolorów oraz rozpoznawania barw.

Suchy basen w domu – opinie

Co rodzice sądzą na temat produktów, jakimi są suche baseny? Opinie na ich temat są wyjątkowo pozytywne. Wielu z nich zauważa, że dzięki tego rodzaju produktom, dzieci mogą rozładować swoją energię, doskonale się przy tym bawiąc.

Podrzucanie i układanie kulek, podskakiwanie wśród piłek, a także chowanie w nich zabawek może być dla nich dużą frajdą. Rzucanie do celu czy nurkowanie to także kolejne możliwości zabawy, jakie daje suchy basen dla dzieci. Opinie panujące wśród opiekunów wskazują również na to, że częste korzystanie wykorzystywanie go przez najmłodszych do aktywności, bardzo usprawnia pracę dłoni maluszków. Dzięki piłeczkom mogą rozwijać nawet mięśni przedramion, ćwicząc przy tym własną celność. Bawiąc się kuleczkami, nauczą się też dodatkowo rozpoznawać prawidłowo kolory.

Decydując się na suchy basen w domu – opinie z jakimi możemy się zetknąć, wskazują również na poprawę aktywności fizycznej wśród dzieci. Maluchy są bardziej chętne i skore do tego, by nie spędzać biernie czasu przeznaczonego na zabawę. Jak zwracają też uwagę pediatrzy oraz lekarze specjaliści, produkt można wykorzystać także do rehabilitacji – dzięki temu ćwiczenia nie będą kojarzyć się naszym pociechom negatywnie, a będą stanowiły raczej formę dodatkowej atrakcji. Ich częstotliwość oraz upór przy ich wykonywaniu usprawnia narządu ruchu, poprawiając przy tym zdolności motoryczne.

W wyniku pozytywnego wpływu na poczucie własnego ciała i rozwój bąbelka, jakie zapewnia suchy basen, opinie wśród rodziców i opiekunów dzieci są nad wyraz życzliwe i wszyscy podkreślają ważną rolę produktu w domowym leczeniu młodych pacjentów. Nie można też zapominać, że zwiększenie atrakcyjności zabawy w nim zależy także od kreatywności i zaangażowania osób dorosłych – poprzez wymyślanie różnych i coraz to nowych zadań dla najmłodszych (np. szukania niebieskich piłeczek czy nawet podrzucania ich do góry) mogą mieć pewność, że prezent szybko im się nie znudzi, a maluchy spędzą w nim najlepsze chwile wczesnego dzieciństwa.

Wyszukując suchy basen z kulkami – opinie, na jakie można natrafić w komentarzach opisujących użytkowanie produktu są w większości zgodne: może stanowić ciekawą alternatywę na spędzanie przez małe dzieci czasu. Jak wskazują niektórzy rodzice, doskonale sprawdza się nawet w przypadku maluszków bojących się wody, gdyż zamiana wody na piłeczki pozwala lepiej oswoić im się z prawdziwym basenem. Może on zatem pełnić również swoistą formę przygotowania do pójścia na normalne kąpielisko. Takie rozwiązanie sprawdza się także dla dzieci, które uwielbiają wodę i najchętniej całe dnie spędzałyby w baseniku ogrodowym (ale z powodu niskiej temperatury nie mogą tego zrobić).

Suchy basen w domu – czy warto go zakupić?

Zatem, czy warto kupić suchy basen do domu? Niewątpliwie jest to produkt, który gwarantuje naszemu dziecku sporo frajdy i doskonałą zabawę przez długi czas, a przy tym będzie ona całkowicie bezpieczna. Nie bez znaczenia jest też fakt, że zabawa w piankowym baseniku uczy maluchy kreatywności i jako jedna z niewielu zabawek, nie nudzi im się zbyt szybko (często korzystają z niego także starsze, kilkuletnie już dzieci).

Suchy basen w domu potrafi być świetnym uzupełnieniem dziecięcego pokoju. Można dopasować zarówno jego kolorystykę, jak i kolor nakładanego na piankowe ścianki pokrowca. Nie ma też problemów z dobraniem do niego zestawu piłeczek w takich samych barwach (lub zupełnie innym odcieniu dla kontrastu), a całość dopasować do aranżacji pokoju dziecka, czy jego indywidualnych preferencji. Dzięki swojej lekkości, nie ma także problemów z przenoszeniem go z miejsca na miejsce – do salonu, czy nawet ogrodu. Nie trzeba przy tym obawiać się o ubrudzenie baseniku, z uwagi na to, że pokrowiec można łatwo zdjąć i wyprać go w pralce.

Jakie jeszcze zalety posiada suchy basen? Czy warto się na niego zdecydować? To pytanie postawione w tym miejscu wydaje się już całkowicie retoryczne. O zasadności wyboru tego produktu świadczą najlepiej zadowolone buzie dzieci i szczęście na twarzy rodziców, którzy – obserwując swoje pociechy podczas zabawy, sami mogą pozwolić też sobie na odrobinę odpoczynku.

Bez wątpienia suche baseny dla dzieci do domu to zabawki, które są obecnie absolutnym "must have" i produktem pożądanym nie tylko przez dzieci, ale i dorosłych. Można wykorzystać je nie tylko w domu czy ogrodzie, ale nawet spakować i zabrać ze sobą na rodzinne wakacje. Dzięki temu dziecko będzie miało ze sobą namiastkę własnego kąta w nowym otoczeniu. Nie zajmują wiele miejsca, a w razie konieczności można je bez problemu złożyć.

Suchy basen w domu jest jedną z tych zabawek, które uczą i bawią, ale mogą być też częścią dziecięcej rehabilitacji. Dzieci mogą w nich ćwiczyć, masując m.in. dzięki piłeczkom swoje plecy, co poprawia krążenie, a jednocześnie jest doskonałą formą spędzania czasu z rodzicami oraz rodzeństwem. Jest także w pełni bezpieczny za sprawą swojej miękkości i faktu, że nie posiada ostrych krawędzi. Na rynku dostępne są różne warianty tych produktów (co dotyczy zarówno kształtów basenów, jak i kolorów piłeczek) – warto zajrzeć także na sklep Tuppi i zapoznać się z naszą ofertą suchych basenów, na którą składa się kilkadziesiąt modeli w przeróżnych motywach i wersjach kolorystycznych. Zapraszamy!