W obecnych czasach suchy basen stał się popularną zabawką, dostępną za przystępną cenę w praktycznie każdym sklepie – zarówno stacjonarnym, jak i internetowym. Nie jest to już „towar luksusowy”, który dawniej można było zobaczyć i skorzystać z niego tylko w specjalnych salach zabaw dla dzieci. Dostępność wielu kolorów i rozmiarów sprawia, że obecnie można go dopasować niemal do każdego pomieszczenia. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że może być on również bardzo pomocny w terapii leczenia zaburzeń integracji sensorycznej u dzieci – a jest to temat, któremu zdecydowanie warto się bliżej przyjrzeć.

To właśnie suchy basen rehabilitacyjny i znajdujące się w nim całe mnóstwo wielobarwnych kolorowych kulek potrafią wspaniale wspomagać ćwiczenia ruchowe dzieciaków. W poniższym artykule postaramy się rozwinąć temat samej rehabilitacji maluszków z zaburzeniami integracji sensorycznej – wskażemy także zalety wykorzystania przedmiotu w prowadzeniu skutecznej terapii w tym zakresie oraz wiele innych przydatnych informacji na temat tej nieprawidłowości w rozwoju małych bąbelków. Zapraszamy i zaczynamy!

Rehabilitacja a suchy basen dla dzieci z piłeczkami – na czym ona dokładnie polega?

Rehabilitacja maluszków bardzo często zaczyna się zaraz po samym ich urodzeniu. Jaki jest cel wykonywania takich ćwiczeń z kilkudniowym bobasem? Otóż chodzi głównie o to, by wypracować u noworodka właściwe wzorce ruchowe – tak, aby w przyszłości uniknąć trudności rozwojowych. Sama rehabilitacja dzieci jest dużym wyzwaniem, ponieważ najmłodsze bąbelki bardzo często nie rozumieją tego, co się dookoła nich dzieje. Pojawia się lęk połączony ze stresem, a to może wywoływać u maluszka różne emocje, które zdecydowanie utrudniają pracę rehabilitantów. Bardzo ważne jest tutaj indywidualne podejście do każdego dziecka, które będzie budować jego zaufanie do nas – wówczas terapia będzie dla niego zdecydowanie mniej stresująca.

Dobrym rozwiązaniem jest również nauka rodziców przez rehabilitanta, w jaki sposób powinny wyglądać prawidłowe ćwiczenia w domu. Dzięki takiemu podejściu, maluszki z pewnością poczują się bezpieczniej, ponieważ nic tak nie koi strachu jak dłonie mamy i taty. Sama terapia fizycznych urazów u dzieci cechuje się raczej prostymi schematami, polegającymi na stosowaniu specjalnych technik masowania, naciskania oraz rozciągania danego miejsca na ciele naszej kruszynki. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku, kiedy zaburzone zostaje jego interpretowanie świata przez niewłaściwe odbieranie bodźców. W takiej sytuacji należy je dozować ostrożnie i z rozwagą, aby nie zrazić dziecka (nie pogarszając przy tym także stanu jego zdrowia).

Suchy basen a rehabilitacja u dzieci – dlaczego warto je ze sobą połączyć?

Rehabilitacja w basenie z kulkami – dlaczego warto to zrobić i jakie płyną z tego korzyści?

Kiedy dziecko rośnie i rozwija się, w tym samym czasie wyostrzają się również jego zmysły. Zaliczamy do nich: wzrok, słuch, dotyk, smak oraz węch i posiada je każdy z nas. Jeżeli u maluszka rozwój przebiega prawidłowo i wszystko działa tak jak należy, to jego reakcje na różne bodźce również powinny być właściwe. Sytuacja ulega zmianie w momencie, gdy mózg odbiera je ze świata w sposób nieprawidłowy – wtedy dziecko może reagować na sytuacje w sposób nieadekwatny (dotyczy to w szczególności bodźców ze świata zewnętrznego). Co jeszcze powinno zaniepokoić rodziców w zachowaniu ich pociech? Jakie objawy mogą świadczyć o problemach z integracją sensoryczną?

Otóż jest kilka symptomów, które mogą świadczyć o tym, że jest ona u naszego dziecka zaburzona, natomiast ostateczna opinia powinna należeć zawsze do specjalisty. Jeśli zauważymy, że nasz maluszek:

  • unika kontaktu fizycznego i dotyku innych ludzi (czy też określonych tkanin),
  • nie lubi określonych faktur materiałów,
  • nie chce nosić pewnych ubrań (skarżąc się na nieprzyjemne uczucie),
  • unika czesania włosów oraz szczotkowania zębów,

może być to sygnał, aby udać się do lekarza na konsultację. Również ciągła chęć przytulania, zbyt mocne uściski, ciągłe domaganie się bliskości mogą być niepokojącymi zjawiskami, przy których powinna zapalić nam się pomarańczowa lampka.

Kolejnymi sygnałami mogą być także zbyt impulsywne reakcje na głośną muzykę, lub w drugą stronę –  chęć słuchania wszystkiego bardzo głośno. Zdenerwowanie w zatłoczonych miejscach, czy brak koncentracji i wiele innych objawów, które (jak już podkreśliliśmy) zawsze powinny być skonsultowane ze specjalistą w tej dziedzinie. Gdy mamy już jednak postawioną diagnozę, samą terapię należy wdrożyć w życie jak najszybciej. Najlepszym sposobem jest odbywanie ćwiczeń poprzez zabawę i w tym momencie na arenę wkracza właśnie nasz produkt. Suchy basen rehabilitacyjny jest bowiem idealną zabawką, aby cały proces przebiegał w jak najlepszej dla dziecka atmosferze. Wszak polega on przede wszystkim na prawidłowym dozowaniu odpowiednich bodźców sensorycznych, a do tego nada się ona wprost wyśmienicie.

Basen rehabilitacyjny z kulkami – jak można go wykorzystać w terapii naszego

Dzięki wspaniałej zabawie w baseniku z piłeczkami, coraz częściej używa się ich w leczeniu zaburzeń integracji sensorycznej u najmłodszych. Wpływa on skutecznie na zmysły maluchów, które są stopniowo wyciszane i przywracane do swojej naturalnej równowagi. W jaki jeszcze sposób można wykorzystać ten produkt w pomocy swojemu bąbelkowi?

Suchy basen rehabilitacyjny oddziałuje pozytywnie w ćwiczeniu koordynacji ruchowo- wzrokowej, która ma ogromny wpływ w zasadzie na wszystko, co robimy w życiu. Za pomocą suchego basenu dziecko uczy się rozpoznawania kształtów, testowania siły nacisku w trakcie chwytania piłek do ręki, jak również ma wtedy styczność z różnymi materiałami. Zabawa kolorowymi piłkami angażuje zmysł wzroku, pomaga uczyć rozpoznawania barw, więc jest również znakomitym ćwiczeniem koncentracji. Rehabilitacja w suchym basenie to także świetny masaż kulkami, a przebywanie w nich z pewnością rozluźni niejednokrotnie spięte mięśnie dzieci z tego typu problemami.

Utrzymanie równowagi wewnątrz baseniku też nie jest prostą sprawą i aby to zrobić, dzieciaczki muszą się maksymalnie skupić i zaangażować do tego wszystkie swoje muskuły. Warto jednak podkreślić, że basen rehabilitacyjny z kulkami jest w pełni bezpieczny, bowiem został on wykonany z materiałów najwyższej jakości. Jego zakup to naprawdę bardzo dobra inwestycja – produkt ten jest dostępny na rynku w przystępnej cenie i z pewnością dostarczy świetnej zabawy naszym pociechom, ale również pomoże im poznawać zmysłami na nowo otaczający świat.

W ostatnich latach problemy związane z napięciem mięśniowym i sensoryką zaczęły dotykać coraz większej ilości maluchów. Obecnie mamy jednak do dyspozycji wiele środków i sposobów, aby skutecznie pomagać naszym dzieciom w prawidłowym rozwoju. Suchy basen rehabilitacyjny z pewnością jest właśnie jednym z nich. Najistotniejsza w całym procesie pomocy jest i pozostaje jednak oczywiście sama diagnoza, a świadomi rodzice to dobrzy rodzice, którzy nigdy nie bagatelizują niepokojącego zachowania u własnych pociech.

Przy rozpoznanym zaburzeniu, basen rehabilitacyjny z kulkami może stać się dobrym uzupełnieniem tradycyjnych metod leczenia, proponowanych przez specjalistów. Zakupienie zabawki z pewnego źródła jest gwarancją tego, że produkt będzie posiadać wszelkie niezbędne atesty, które potwierdzą, że jest on w pełni bezpieczny dla maluchów. Kojarząc im się dodatkowo z czymś przyjemnym i sprawiającym im dużo radości, tym chętniej będą one przystępować do ćwiczeń (bez potrzeby zmuszania ich do zadań). Rehabilitacja przez zabawę, to najlepszy rodzaj ćwiczeń, jaki możemy sprawić naszym milusińskim, dlatego harce w kolorowych kulkach z pewnością będą ją wspaniale wspomagać i nie mamy co do tego żadnych wątpliwości.