Suchy basen z kulkami dla dzieci – jaki wybrać?

Basenik wypełniony niewielkimi kolorowymi piłeczkami jest ostatnio jedną z najchętniej wybieranych przez rodziców zabawek dla maluchów i nie bez powodu tego rodzaju akcesoria cieszą się cały czas ogromną popularnością. Pozwalają bowiem dzieciom na wiele kreatywnych zabaw i towarzyszą ich rozwojowi nawet przez kilka lat. Ze względu na mnogość dostępnych tego typu produktów na rynku, rodzice często są postawieni przed dylematem – jaki suchy basen wybrać?

Decyzja powinna zostać podjęta w oparciu o wiele czynników, z których bardzo ważnymi są: wiek dziecka oraz powierzchnia, jaką można przeznaczyć na ustawienie zabawki w mieszkaniu. Warto zdecydować się na ten zakup, gdyż niewiele jest akcesoriów dla dzieci, które są tak wszechstronnymi gadżetami jak suchy basen jaki wybrać, aby zaspokoił on w pełni potrzeby maluchów?

Najlepiej taki, który posiada atesty bezpieczeństwa i jest wykonany z certyfikowanych, hypoalergicznych materiałów. Podstawową troską rodziców powinno być bezpieczeństwo dzieci i przez wzgląd na nie, ten aspekt musi być zawsze stawiany na pierwszym miejscu przy zakupie tego rodzaju zabawki jak suchy basen z kulkami. Jaki wybrać kolor i kształt zbiornika? Ile piłeczek powinno się w nim znaleźć? Podpowiadamy, jakie aspekty warto przemyśleć przed kupnem.

Suchy basen z kulkami – okrągły czy kwadratowy?

Ogromna popularność wypełnionych piłeczkami baseników sprawia, że na rynku znajdziemy sporą różnorodność designu tychże akcesoriów. Różnią się one między sobą m.in.:

·         wielkością

·         kolorystyką

·         wzornictwem

·         kształtem

·         wysokością ścianek

Przeglądając oferty tych kreatywnych zabawek dla dzieci, najczęściej napotyka się na suchy basen okrągły. Kształt koła jest niezwykle uniwersalny i pozwala maluchowi na niczym nieskrępowane ruchy. W takim zbiorniku piłeczki przesuwają się w pełni swobodnie, nie gromadząc się w rogach. To doskonała zabawka nawet do bardzo małych pokoi dziecinnych, gdyż na ogół okrągła podstawa zajmuje mniejszą powierzchnię, niż potrzebna jest w sytuacji, kiedy wybierze się suchy basen kwadratowy. Decyzję o kształcie często opiera się na aranżacji dziecięcego pokoju. Nowe akcesorium powinno dobrze komponować się z kolorystyką i umeblowaniem pomieszczenia.

Zarówno okrągły suchy basen, jak i suchy basen z kulkami kwadratowy mogą w podobnym stopniu zapewnić maluchowi całe mnóstwo frajdy i skutecznie stymulować jego rozwój. W przypadku obydwu modeli idea zabawy pozostaje wciąż ta sama: beztroskie baraszkowanie wśród dużej liczby wielobarwnych piłeczek. W przestronnych mieszkaniach oraz domach można pozwolić sobie na sporych rozmiarów kwadratowy suchy basen – ze względu na większą dostępność wolnej przestrzeni. Takie akcesorium można wygodnie wkomponować w jeden z kątów mieszkania, gdy akurat nie jest wykorzystywane do zabawy.

 

Suchy basen z piłeczkami – jaki rozmiar?

Jedną z cech różnicujących baseniki z piłeczkami są wymiary. Jest to ważne kryterium, które trzeba rozważyć, kupując suchy basen – rozmiary powinno dobierać się w pierwszej kolejności do wielkości posiadanego pomieszczenia. Nowa zabawka nie może wypełnić całej dostępnej w dziecinnym pokoiku powierzchni, powinna być dobrze wkomponowanym elementem, który pozwala zachować funkcjonalność pomieszczenia.

Osoby, które dysponują dużym mieszkaniem czy domem nie muszą ograniczać się w tym względzie, jednak nie zawsze dobrym wyborem jest bardzo duży suchy basen z kulkami. Rozmiary muszą nie tylko odpowiadać możliwościom pomieszczenia, ale powinny uwzględniać także wiek malucha, który będzie się w nim bawił. Smyk w zbyt dużym basenie może poczuć się niepewnie. Przytłoczone wielkością i liczbą piłek dziecko nie będzie czerpało pełni przyjemności z zabawy, którą oferuje suchy basen. Jaki rozmiar jest odpowiedni dla malucha?

Adekwatny do jego wieku i wzrostu. Jeżeli w grę wchodzi kupno akcesorium dla rocznego dziecka, najbezpieczniej nabyć nieduży basenik z umiarkowaną liczbą kuleczek. Stopniowo – wraz z wiekiem dziecka, można dodawać kolejne porcje piłek a następnie zamienić zabawkę na większy model. Decydując o rozmiarze trzeba wziąć pod uwagę, również ile dzieci będzie z niego korzystało. Jeżeli dwoje lub troje maluchów, warto od razu postawić na duże wymiary.

Suchy basen z kulkami – mały

Poszukując pierwszego pojemnika z piłeczkami dla malucha najlepiej wybrać suchy basen mały. Bawić się w nim mogą już dzieci w wieku 10-12 miesięcy, które potrafią samodzielnie siedzieć. Miękkie ściany i podłoże zagwarantują wygodę i poczucie bezpieczeństwa, a aktywność w nim skutecznie wesprze rozwój umiejętności poznawczych, sensoryki oraz motoryki maleństwa. Umiarkowana liczba kulek doskonale spełni potrzebę zabawy i nie przytłoczy nadmiernie pociechy.

Warto pamiętać, że najmłodsze maluchy powinny zawsze korzystać z zabawki pod opieką kogoś dorosłego. Mały suchy basen jest na tyle kompaktowy, że bez trudu zmieści się w każdym mieszkaniu. Z czasem można też dosypać do niego więcej piłek, by starsze dziecko nadal miało frajdę z zabawy.

Gdy zaistnieje potrzeba, żeby zamienić suchy basen z piłeczkami – mały, na model o większych wymiarach, można dotychczas używane akcesorium wykorzystać ponownie w charakterze np. pojemnika na zabawki dla dziecka (a pozostałymi w nim kolorowymi kuleczkami zasilić pulę wypełniającą nowy basenik).

Suchy basen z piłeczkami – duży

Basenik wypełniony wielobarwnymi piłkami jest znakomitą zabawką dla dzieci w szerokim przedziale wiekowym, a baraszkowanie wśród kulek stanowi doskonałą rozrywkę zarówno dla rocznego dziecka, jak i kilkulatka. Jeżeli to cieszące się dużą popularnością akcesorium ma stać się prezentem dla większego dziecka, warto zainwestować w duży suchy basen z piłkami.

Im większe wymiary – tym większa pojemność zabawy, a co za tym idzie większa liczba uwielbianych przez dzieci kulek. Z perspektywy dzieciaków, im więcej piłeczek, tym lepsza zabawa. Duży suchy basen jest koniecznością, gdy przeznaczony jest do użytku przez więcej niż jednego malucha. Jeżeli korzystać z niego będą przykładowo roczne bliźnięta lub dziecko roczne wspólnie z dwulatkiem, warto od razu postawić na suchy basen z piłeczkami – duży, w którym rodzeństwo będzie mogło wspólnie spędzać czas na harcach wśród barwnych kulek. W przypadku mniejszych dzieci warto z początku umieścić w nim niezbyt dużo piłeczek a z czasem dosypywać kolejne porcje.

Duży suchy basen z kulkami zapewnia więcej możliwości zabawy, co docenią zarówno kilkuletnie dzieci (które od czasu do czasu goszczą u siebie kolegów z przedszkola), jak i maluchy z rodziny. W większym zbiorniku bez trudu pomieści się kilkoro dzieciaków.

Suchy basen z kulkami – XXL

Ze względu na liczne walory dla rozwoju malucha – baseny z piłeczkami są bardzo chętnie wykorzystywanym akcesorium w salach zabaw dla dzieci, przedszkolach i innych placówkach, w których pociechy się bawią. Takie miejsca goszczą zazwyczaj grupy dzieciaków, dlatego idealnie do nich nadaje się suchy basen XXL.

Duże wymiary umożliwiają swobodną zabawę większej liczbie malców. Można zmieścić w nich sporą liczbę piłek, co potęguje przyjemność ze spędzonego w nich czasu. Jeżeli wielkość dziecięcego pokoju na to pozwala, nic nie stoi na przeszkodzie, by swojemu kilkulatkowi zrobić niezwykły upominek i zakupić suchy basen z kulkami XXL do użytku w domu. Beztroskie, niczym nieskrępowane nurkowanie w stosie wielobarwnych piłeczek i rozgarnianie ich jest dla dziecka ogromną radością. Taki basenik stanowi wymarzone miejsce zabawy dla grupy dzieciaków. Mogą poruszać się w nim swobodnie i obrzucać naręczami barwnych kulek.

Trudno wyobrazić sobie lepszą zabawę dla kilkulatków aniżeli suchy basen XXL – Figlowanie wśród piłek pobudza dzieci do aktywności fizycznej, co doskonale wpływa na ich rozwój i późniejszą sprawność.

 

Suchy basen z kulkami – jaka wysokość?

Wysokość jest istotnym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę wybierając basenik z piłeczkami dla swojej pociechy. Suchy basen wysoki pozwala zmieścić w środku więcej kulek i chroni przed przypadkowym wypadnięciem malucha podczas szalonej zabawy. Niższe ścianki basenu umożliwiają malcowi łatwe samodzielne wychodzenie i wchodzenie, natomiast wyższe ułatwiają utrzymanie piłeczek wewnątrz – szczególnie, gdy ich warstwa jest grubsza. A duża liczba barwnych kulek jest właśnie tym, za co najmłodsi najbardziej właśnie kochają suchy basen. Jaka wysokość będzie zatem optymalna?

Z pewnością maluchom łatwiej wchodzi się do niższego pojemnika, jednak ze względu na stabilność i bezpieczeństwo w czasie zabawy warto pomyśleć o wyższych ściankach. Szczególnie, że najmniejsze dzieci i tak w czasie harców wśród kulek muszą znajdować się pod pieczą kogoś starszego. Większa wysokość sprawi, że zakupiony basen suchy będzie świetną zabawką, dopasowaną do potrzeb zarówno dla dwu-, jak i sześciolatka.

 

Suchy basen z kulkami (piłeczkami) – 30 czy 40 cm?

W sprzedaży można spotkać baseniki z kulkami o różnych wysokościach. Rodzice stający przed wyborem tej zabawki, zastanawiają się jakiej wysokości powinien być idealny dla ich dziecka suchy basen – 30 czy 40 cm?

Ta niższa zapewnia maluchowi możliwość łatwego jej pokonania. Wystarczy, że dzieciak przełoży przez nią nóżkę i już jest w środku. Jednak niesie również zagrożenie, że maluch podczas nurkowania w piłeczkach wypadnie niechcący na podłogę. Wysokość 40 cm jest optymalna, bo chroni najmłodszych użytkowników przed wypadnięciem lub wypełznięciem na zewnątrz przy chwili nieuwagi opiekuna. W takim suchym basenie zmieści się spora liczba piłeczek, dzięki czemu kilkuletni dzieciak będzie miał znacznie więcej zabawy podczas zanurzania i kopania w nich. Ścianki nieco wyższe sprawią, że nieco mniej kulek zostanie rozrzuconych po pokoju. W stu procentach jednak nie da się przed tym ustrzec. Świadczą one wyłącznie o tym, że zabawa pociechy w kulkowym basenie była naprawdę doskonała.

Suchy basen z kulkami (piłeczkami) – ile kulek?

Producenci basenów z piłeczkami na ogół proponują w zestawie z basenem również pakiet kolorowych piłeczek do jego wypełnienia. Istnieje możliwość dokupowania w miarę potrzeb dodatkowych kulek. Ile kulek do suchego basenu należy nabyć, by było ich wystarczająco dużo?

Trudno tu o jednoznaczną odpowiedź, ponieważ zależy ona od pojemności zabawki oraz wieku dziecka. Najmłodszym lepiej zapewnić na początku niezbyt dużą liczbę piłeczek, by dzieci nie poczuły się przytłoczone i zdezorientowane. Z czasem warstwa kuleczek może stawać się coraz grubsza. Starsze dzieci z pewnością to docenią, gdyż im jest więcej barwnych piłek, tym ciekawsza i przyjemniejsza staje się zabawa, jaką zapewnia suchy basen – ile kulek zmieści się w posiadanym baseniku, tyle można do niego wsypać. Oczywiście zachowując pewien margines na to, że musi zmieścić się tam także bawiąca się pociecha. W przypadku kilkulatka, niezawodną zasadą decydującą o liczbie barwnych piłek w baseniku jest: im więcej, tym lepiej.

Suchy basen z piłeczkami na 300 kulek

Na początku zabawy, jaką zapewnia suchy basen 300 kulek powinno w zupełności wystarczyć. Taki pakiet świetnie sprawdzi się dla malucha, któremu już niewielka warstwa kolorowych piłeczek dostarczy wielu nowych i intrygujących wrażeń.

Aby dziecko mogło czerpać możliwie najwięcej korzyści z baraszkowania w kulkowym baseniku, warto zadbać, by piłeczki miały jak najwięcej różnych kolorów. To dla malca dodatkowa atrakcja. Zatem na start najlepiej zaopatrzyć się w suchy basen z kulkami (300 szt). Trzeba pamiętać, że wraz z wiekiem pociechy jej potrzeby i oczekiwania względem ulubionej zabawki zwiększą się.

W miarę jak dziecko będzie rosło, powinien także zmienić się jego suchy basen. 300 piłek może być zbyt małą ilością dla kilkulatka, warto zatem rozważyć wówczas większy basen lub dokupić więcej barwnych kulek.

Suchy basen z piłeczkami na 400 kulek

Suchy basen z 400 kulkami zapewni doskonałą zabawę kilkuletniemu dziecku. To już całkiem pokaźna ilość piłeczek, która pozwala malcowi zanurkować w ich przyjemnie ruchomej warstwie. Do takiej ilości kolorowego wypełnienia potrzebny jest przynajmniej średniej wielkości basenik o wyższych ściankach.

Suchy basen z kulkami (400 szt.) zapewni frajdę nawet 3-4 osobowej gromadce maluchów. W jego przestronnym wnętrzu pełnym wielobarwnych piłeczek z pewnością będzie miała miejsce nie jedna, pełna śmiechu bitwa na kulki. Rodzice, którzy planują podarować swojemu kilkulatkowi zabawkę, która pochłonie jego uwagę na długi czas i przyniesie wiele radości, z pewnością powinni rozważyć suchy basen – 400 piłek to idealny pakiet dla dziecka w tym wieku.

Suchy basen z piłeczkami na 500 kulek

W salach zabaw czy przedszkolach bardzo często pojawiają się baseny kulkowe. Głównym powodem ich popularności jest ogromny potencjał dla kreatywnej zabawy. Dzieciaki uwielbiają nurkować wśród osypujących się kolorowych piłeczek. Dodatkowo zabawa w basenie ma walory stymulujące rozwój dziecka i pobudzające je do przyjemnego, aktywnego spędzania czasu. Przedszkola czy sale zabaw decydują się na ogół na możliwie największy suchy basen – 500 piłek w różnych kolorach to optymalna ilość do wypełnienia go. Duże suche baseniki pojawiają się też czasem w mieszkaniach, gdzie przebywa więcej maluchów. Wtedy wskazana jest możliwie jak największa liczba piłeczek.

 

Suchy basen z kulkami – czy warto?

Wielu rodziców zastanawia się, czy warto kupić suchy basen dla swojej pociechy. Niewątpliwie zabawka ta w ostatnich latach cieszy się ogromną i zasłużoną popularnością. Jest nie tylko bardzo ciekawa z punktu widzenia dziecka, zapewnia wiele radości podczas harców wśród barwnych kul, ale ma także walory edukacyjne.

Basen kulkowy pomaga dzieciom od najmłodszych lat rozwijać zmysły, zwinność i sprawność fizyczną. Maluchy mają okazję podczas baraszkowania w kolorowych piłeczkach uczyć się rozpoznawania kolorów. To także świetna okazja do pogłębienia więzi z kilkunastomiesięcznym maleństwem poprzez wspólną zabawę, jaką umożliwia suchy basen czy warto zatem zaopatrzyć dziecko w tę innowacyjną zabawkę? Wiele faktów wskazuje na to, że kulkowy basenik jest doskonałym pomysłem na prezent dla malucha.

Jaki suchy basen wybrać, by zapewnić dziecku maksimum cudownych wrażeń w czasie zabawy? Z pewnością taki, który będzie optymalnie dobrany do wieku malca i wielkości przestrzeni w pokoju. Dla kilkunastomiesięcznego dziecka najlepszy będzie mały basenik wypełniony niewielką liczbą piłeczek. Wraz z wiekiem pociechy powinien ewoluować także suchy basen – jaki wybrać zestaw kulek, by figle wśród nich nie znudziły się maluchowi? Najlepiej maksymalnie duży. Z obserwacji dziecięcych preferencji wynika, że im więcej piłeczek, tym lepsza zabawa.

Bezpieczeństwo jest najważniejszą cechą, jaką powinien posiadać każdy suchy basen z kulkami. Jaki wybrać, by dziecku nic nie zagrażało nawet podczas bardzo aktywnego buszowania wśród piłek? Najlepiej sprawdzi się basenik o nieco wyższych, 40-sto centymetrowych ściankach, które zabezpieczą malca przed przypadkowym upadkiem na twardą podłogę. Przed dokonaniem zakupu warto także upewnić się, czy zabawka posiada atesty i certyfikaty gwarantujące bezpieczne użytkowanie przez dzieci.