Poduszki dla dzieci do spania - podkładać czy nie?

Poduszki dla dzieci do spania - podkładać czy nie?

Każda dorosła osoba do spania korzysta z prześcieradła, kołdry, jak i poduszki. Podobnie jest u dzieci, chociaż tutaj sporo wątpliwości dotyczy poduszki. Choć pościele do łóżeczka to wymóg, to często pojawia się pytanie czy w przypadku dzieci poduszki są konieczne?

Powinny być, a może należy z nich zrezygnować? Sprawdź, na którą poduszkę warto postawić, aby było bezpiecznie i komfortowo.

poduszka dopasowana pod malucha

Jaka poduszka dla dziecka?

Przede wszystkim poduszka dla dziecka musi być w pełni wygodna oraz bezpieczna.

Najczęściej rodzice popełniają ten błąd przy jej wyborze, że kompletnie nie zastanawiają się, jaka poduszka okaże się idealna i w konsekwencji wybierają dla dziecka taką samą poduszkę jak dla osoby dorosłej. Jest to bardzo poważny błąd. Dziecko szybko rośnie, a na dodatek kręgosłup dziecka jest całkowicie inny od kręgosłupa osoby dorosłej.

poduszki dla malucha

Poduszka standardowa najczęściej dla dziecka będzie zbyt wysoka, a sam rozmiar będzie za duży. Jeśli poduszka dla dziecka jest za wysoka, to głowa dziecka jest uniesiona w górę i doprowadza to do wygięcia kręgosłupa, co może przyczynić się do wad rozwojowych. 

Taka pozycja będzie powodować dyskomfort dziecka i nie zagwarantuje odpowiedniego komfortu snu. Poduszka, która nie jest prawidłowo dobrana, powoduje bóle szyi, bóle głowy dziecka, a także przerywany sen.

Przy wyborze poduszek należy się skupić na tym, aby była on zaprojektowana specjalnie dla dzieci do danego wieku. 

Odpowiednio dobrana poduszka - co to oznacza?

Wiele zestawów pościeli do łóżeczka dla niemowląt nie zawiera poduszki, co wynika z faktu, że małe dzieci do dwunastego miesiąca życia w ogóle jej nie potrzebują. Właściwe wsparcie dla kręgosłupa maluszka zapewniają materace i kołdry.

Pierwsza poduszka powinna pojawić się dopiero po ukończeniu pierwszego roku życia dziecka, jednak z medycznego punktu widzenia poduszka odgrywa istotną rolę dopiero po drugim roku życia. To wtedy dziecko szybko rośnie i zmienia swoje proporcje, a poduszka może wspierać jego prawidłową postawę i wygodny sen.

W związku z powyższym jego główkę trzeba odpowiednio podeprzeć.

poduszki dopasowane do ciała

Na co zwrócić uwagę, wybierając pierwszą poduszkę? Na pewno najważniejszym parametrem poduszki jest jej twardość. Tak naprawę poduszka nie może być ani zbyt miękka, ani też zbyt twarda. Zwróć uwagę na to, aby poduszka była odpowiedniej twardości.

Musi to być podparcie, które idealnie dopasowuje się pod wagę dziecka. Wówczas gwarantujemy dziecku bezpieczny sen.

Nie bez znaczenia jest także materiał, z którego została poduszka wykonana - w Tuppi poduszki wykonywane są w 100% z bezpiecznej i certyfikowanej dla dzieci bawełny. Materiały są antyalergiczne, nawet w przypadku takich produktów jak poduszka bambusowa. Kupując u nas masz pewność, że to w pełni bezpieczna poduszka dla dziecka.

Jeśli jednak decydujecie się Państwo na zakup z innej firmy, należy sprawdzić skład poduszek oraz certyfikaty.

W składzie nie może być żadnych szkodliwych substancji, w dodatku poduszki powinny być dobrane bezpośrednio pod wiek dziecka. Bardzo często poduszki są dokładnie opisane przez producentów, jednakże w przypadku wielu produktów wyprodukowanych szczególnie w Chinach takiej informacji nie ma.

Jaki powinien być rozmiar poduszki?

Najlepsza poduszka to taka, która pasuje naszemu dziecku. Jak ją wybrać?

Ważnym aspektem snu dziecka jest odpowiednio dobrany rozmiar i twardość. Nie wystarczy bowiem jedna uniwersalna dla wszystkich dzieci.

Rozmiar poduszki powinien być dobrany pod wiek dziecka, ale także pod jego indywidualne potrzeby związane z wielkością główki i szyi. Dlatego warto dokładnie sprawdzić, która poduszka będzie dla niego najlepsza. Poduszki zbyt wysokie lub zbyt małe mogą negatywnie wpłynąć na jakość snu dziecka.

Bardzo często najlepszy okaże się klasyczny model. Zwykle zbyt wysoka poduszka również się nie sprawdzi. Z drugiej strony poduszka dla dziecka nie powinna być także zbyt mała, czy też na styk. Takie poduszki kompletnie się nie sprawdzą w czasie snu.

Spokojny sen to kluczowa rzecz - do jego osiągnięcia ciało jak i główka dziecka musi być idealnie ułożona w łóżeczku niemowlaka. 

Jakie są rodzaje poduszek?

Istnieje kilka rodzajów poduszek, w zależności od tego czy kupujemy je dla dziecko po 1 roku życia czy też dla przedszkolaka.

Oto niektóre z nich:

  • Poduszka niemowlęca - to mała poduszka zaprojektowana specjalnie dla niemowląt w wieku od 0 do 12 miesięcy. Często ma wyprofilowany kształt, który zapewnia wsparcie dla szyi i główki dziecka.

  • Poduszka ortopedyczna - taka poduszka jest zwykle zalecana dla starszych dzieci, które cierpią na bóle szyi, ramion, pleców lub kręgosłupa. Poduszki ortopedyczne są projektowane tak, aby utrzymać kręgosłup w prawidłowej pozycji podczas snu.

  • Poduszka antyalergiczna - dla dzieci, które mają alergie na kurz, roztocza lub grzyby, poduszki antyalergiczne są dobrym wyborem. Zwykle wykonane są z materiałów, które zapobiegają rozwojowi alergenów.

  • Poduszki sensoryczne - te poduszki są wykonane z różnych materiałów o różnych fakturach, kształtach i kolorach, aby stymulować zmysły dziecka. Mogą one pomóc w uspokojeniu dziecka i zapewnić mu przyjemną stymulację sensoryczną.

Jakie błędy popełniają rodzice, gdy wybierają odpowiednią poduszkę?

Niektórzy rodzice w ogóle nie zastanawiają się, jaka poduszka będzie odpowiednia, a jedynie kierują się samym designem. Nie może być tak, że wzory kolorowe stanowią czynnik główny przy wyborze.

Poduszka dla dziecka musi być przede wszystkim właściwej wysokości, sztywna, a także musi mieć odpowiednie wypełnienie.

Często rodzice dla swojej pociechy wybierają poduszkę, która jest niby właściwego rozmiaru, ale jest za miękka. Jest to sytuacja u małych dzieci absolutnie niedopuszczalna.

Niektórzy rodzice dla swojego dziecka wybierają także poduszkę, która jest za twarda oraz za wysoka. Maluch nie będzie miał za wygodnie na takiej poduszce. Także zbyt duża poduszka do łóżeczka mija się z celem.

Warto raz jeszcze zapoznać się z listą błędów popełnianych przez rodziców, aby nie doprowadzać do nich. Chodzi przecież tutaj o zdrowie naszego dziecka.

Nie wiesz co wybrać? Poradź się nas!

Jeśli do tej pory nie wiesz zbyt wiele o poduszkach dla dzieci i boisz się popełnić błędu, który może Cię kosztować zdrowy sen i rozwój Twojego dziecka - skontaktuj się z nami. Wybierzemy idealną poduszkę dla Twojego maluszka! 

jaka poduszka dla dziecka

W pierwszej kolejności zapytamy Cię o wiek dziecka, pościel do łóżeczka jakiej używa oraz płeć. Dzięki temu doradzimy Ci, jak należy zagwarantować Twojemu dziecku absolutny komfort. Jako marka skierowana dla dzieci wiemy, że u niemowląt warto skupić się bardziej na materacu, a u dzieci po pierwszym dziecku należy skupić się na poduszce.

Kręgosłup dziecka z czasem ma pewne wymagania. Główki dzieci wraz z wiekiem nabierają wagi, a ciała również się zmieniają. Kręgosłup wymaga właściwego materaca, a główka poduszki, aby spanie było rzeczywiście komfortowe.

Poduszki dla dzieci do spania - podsumowanie

Poduszki dla dzieci to nie tylko element wyposażenia sypialni, ale również ważny element wpływający na zdrowy rozwój dziecka. Poduszka ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka, komfort snu, a także jego samopoczucie.

Dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiednią poduszkę, która będzie dopasowana do wieku, wielkości i wagi dziecka. Wybór poduszki powinien być przemyślany, a nie podejmowany na podstawie samego wyglądu czy ceny.

Nieodpowiednia poduszka może wpłynąć na jakość snu dziecka, co z kolei może prowadzić do problemów ze zdrowiem.

Dlatego warto zwrócić uwagę na rodzaj i materiał wykonania poduszki, jej rozmiar i wysokość oraz na ewentualne atesty potwierdzające jakość i bezpieczeństwo produktu. Wszystko po to, aby nasze dziecko mogło cieszyć się zdrowym i spokojnym snem.